Przebieg

aegisnova_panorama

Na każdą anomalię w zasadzie warto zarezerwować sobie cały dzień. Fakt, że sama walka toczy się w określonych godzinach (np. anomalia klastrowa od około 13:55 do około 17:10), ale po doliczeniu czasów na zbiórkę, rejestrację, przegrupowanie, czy w końcu zahaczenie o after party – nagle okazuje się, że z ingress towarzyszył nam od rana do wieczora (na pewno część z Was ma to na co dzień, prawda? ;))

Z uwagi na to, iż obecnie znane są już cztery rodzaje anomalii (typ zostaje ogłoszony lub odszyfrowany przed samą anomalią), szczegółowy przebieg i wykonywane przez agentów i agentki zadania mogą się różnić.

Anomalia Klastrowa

Dzień anomalii zaczyna się od rejestracji graczy. Zależnie od organizacji – rejestracja może być tylko wspólna (obsługiwana przez Niantic Project) czasem też może być przygotowana dodatkowa zależna od koloru frakcji i obsługiwana przez lokalny Orga Team (rejestracja u Orga często możliwa jest już na dzień przed anomalią). Zwykle ma to miejsce w godzinach 10:00-12:00.

Gdzieś w międzyczasie odbyć się może tajne spotkanie dla TL, w trakcie którego otrzymają oni ostatnie wskazówki i informacje dotyczące najpilniejszych zmian w strategii frakcji.

W okolicach godziny 12:30 może zostać zorganizowana wspólna fotka całej frakcji, a o godzinie 13:00 zwykle ma miejsce zdjęcie RES+ENL, następuje przemowa obecnego na anomalii ważniaka (np. Jarvisa, Hanka Johnsona itd.) i sygnał rozpoczęcia. Jeśli nasz nasz sektor znajduje się wyjątkowo daleko w klastrze, ruszyć możemy oczywiście wcześniej – obecności w trakcie przemowy nikt sprawdza, na zdjęciu, o ile nie stoimy w pierwszych rzędach, widać nas pewnie nie będzie, a prawda jest taka, że im szybciej dotrzemy do przypisanych nam portali – tym lepiej.

Właściwa część anomalii rozpoczyna się razem z pierwszym oknem pomiarowym, czyli o godzinie 14:00. Po zakończeniu okna (obecnie: 10 minut po pełnej godzinie), należy przegrupować się i udać do kolejnego klastra. Tam znowu – o pełnej godzinie otwiera się okno pomiarowe, po jego zakończeniu znowu się przemieszczamy i tak aż do ostatniego pomiaru, który kończy się po godzinie 17.

Anomalia Shardowa

Podobnie jak wcześniej – dzień anomalii zaczyna się od rejestracji graczy. Również jak wyżej – rejestracja może być tylko wspólna (obsługiwana przez Niantic Project), może być  też przygotowana dodatkowa zależna od koloru frakcji i obsługiwana przez lokalny Orga Team (rejestracja u Orga często możliwa jest już na dzień przed anomalią). Zwykle ma to miejsce w godzinach 10:00-12:00.

Gdzieś w międzyczasie odbyć się może tajne spotkanie dla TL, w trakcie którego otrzymają oni ostatnie wskazówki i informacje dotyczące najpilniejszych zmian w strategii frakcji.

Tradycyjnie też organizowane jest wspólne zdjęcie przed/po którym ma miejsce przemowa obecnego na anomalii ważniaka – wszystko w okolicach godz. 12:30-13:00. Obecność nie jest tam obowiązkowa, więc często sugerowane jest by spotkanie to pominąć i ten czas przeznaczyć na dotarcie i rekonesans w terenie (przez co niestety ominęło nas spotkanie z Klue czy Jahan).

Anomalia Shardowa w skrócie mówiąc polega na „strzelaniu goli do własnych bramek”. Rolę bramek pełnią określone portale (targety – np. po 10 na frakcję); rolę piłek przejmują shardy (łącznie np. 80 sztuk). „Gola strzelamy” transportując shard do portalu przy pomocy linków. To, który portal jest targetem nie jest pewne od samego początku. Informacje na ten temat mogą być zaszyfrowane w dokumentach online lub onsite; wskazówki na ten temat otrzymać mogą także agenci wykonujący GORUCK Challenge – o ile zadania wykonają poprawnie; ostatecznie też, targety mogą pojawić się co określony czas (np. po 2 targety co godzinę; są też specjalnie oznaczone na skanerze). Shardy natomiast pojawiają się niezapowiedziane – falami, również co określony czas, konkretna liczba artefaktów (np. po 20 sztuk co godzinę, również są widoczne na skanerze – jako lewitujące nad portalem odłamki). Niezależnie od tego, co dzieje się na mapie, shardy „przeskakują” co 20 min. w trakcie 5-minutowych okienek. Pierwszy skok ma miejsce między 14:00, a 14:05; ostatni w okolicach 18:00. Często portale pośrednie, jak i docelowe muszą mieć konkretny poziom (np. minimum L4). Dodatkowo, żaden shard nie może wrócić linkiem, którym do portalu przybył, nie może się też rozdwoić ;) gdy linków jest zbyt wiele – skok wykonywany jest losowym linkiem. Jeżeli natomiast nie ma nowych linków (lub nie ma ich wcale) dłużej niż przez dwie tury skoków – shard wykonuje przeskok na losowy portal.

Poza tradycyjnymi metodami przeszkadzania w transporcie (linki blokujące, przejmowanie portali, zamykanie portali pod polem itp.) można oczywiście wykorzystać BAF, przykrywający cały teren anomalii, z uwagi jednak na konsekwencje takiego pola (zatrzymanie rozgrywki dla obu frakcji), liczba BAFów może zostać ograniczona np. do 2 na frakcję, a każde dodatkowe będzie automatycznie usuwane przez Niantic!

W tej anomalii mniejsze znaczenie ma liczba posiadanych przez frakcję portali, punkty przyznawane są za liczbę „strzelonych goli”, a więc liczbę shardów doprowadzonych przez daną frakcję do własnego targetu – czyli portalu docelowego (dowolnego).

Anomalia Hybrydowa

Jak można się tego spodziewać – anomalia jest połączeniem powyższych typów. Bitwa toczy się zarówno w klastrach, jak i mają miejsce walki o shardy.

Zaczyna się to wszystko wg powtarzalnego schematu – rejestracja; opcjonalne, tajne spotkanie dla TL; wspólne zdjęcie połączone ze spotkaniem ważniaka z fabuły. To wszystko oczywiście w godzinach porannych – i tak samo jak wcześniej, „sugerowane jest” by pominąć fotę i wcześniej udać się w przypisany rejon.

Część klastrowa odbywa się standardowo – 10-minutowe okna pomiarowe co godzinę, rozpoczynając od 14:00, kończąc na 17:00. Szczegóły opisane wyżej – przy anomalii klastrowej.

Część shardowa anomalii obejmuje teren wszystkich klastrów, tak więc może zdarzyć się, iż drużyny, których zadaniem jest walka o shardy, nie będą przemieszczać się na duże odległości, a przez cały czas trwania walk krążyć będą po jednym rejonie. Przy dobrze ułożonej strategii i odpowiednim zarządzaniu przez TL nie jest to, wbrew pozorom, obietnicą nudnej anomalii ;) Znowu mamy określoną liczbę targetów przewidzianą na drużynę (np. 10 sztuk; informacje o tym, które portale są targetami – identycznie jak w anomalii shardowej). Ta sama sytuacja z shardami (np. 40 shardów na godzinę, zaczynając po 13:00, kończąc przed 17:00), wykonującymi skok w ciągu 6-minutowych okienek co 10 minut (zasady skoków opisane wcześniej). Zwiększona gęstość skoków sprawia, iż z punktu widzenia drużyn shardowych, jest to bardzo dynamiczna anomalia i choć mogą zdarzyć się teamy, które nie będą miały wiele do roboty – drużyny, które znajdą się w pobliżu któregoś z targetów mogą mieć naprawdę dużo pracy do wykonania, co zdecydowanie odbija się na zużyciu zgromadzonych w plecakach itemów.

Shardy kończą skakać tuż przed godziną 17:00, zatem dla drużyn nimi się zajmujących, anomalia kończy się zwykle kilkanaście minut wcześniej (klastry kończą walki ok. 17:10). Warto wspomnieć, iż w przypadku gdy drużyna shardowa znajduje się na terenie aktualnego klastra, oczywiście wskazane jest, by w miarę możliwości wspomagała grę w tym właśnie klastrze – pamiętając jednak, iż artefakty mają pierwszeństwo, z uwagi na wyższą wartość punktową (nawet 4-krotnie większą!).

Skoro o punktach mowa – poza punktowaniem zależnym od posiadanych w klastrach portali, oczywistym punktowaniem shardów doprowadzonych do portali docelowych, można zdobyć od 5% do 20% punktów z klastra więcej, w zależności od liczby istniejących linków i/lub pól, zaczepionych i wiszących na portalach klastrowych w trakcie danego okna pomiarowego. Brzmi zawile? Tak, a to była tylko wersja skrócona ;) najlepiej będzie pokazać to na przykładzie: mamy okno pomiarowe w klastrze nr 1, jeśli do portali w tym klastrze dochodzi łącznie między 20, a 39 linków, frakcja otrzymuje bonus 5% punktów z bieżącego pomiaru. Jeśli jest to ponad 40 linków – mamy bonus 10%; w przypadku pól – między 20 a 39 pól zaczepionych na portalach klastra nr 1 w trakcie okna pomiarowego nr 1 mamy bonus 10%, jeśli jest to ponad 40 pól mamy bonus 20%. W kolejnych pomiarach bonus liczony analogicznie.

Anomalia Trójfazowa

Wymyślona w 2017 roku anomalia trójfazowa, jak sama nazwa wskazuje – składa się z trzech etapów, będących wariacją na temat wcześniej organizowanych imprez.

Elementem wspólnym są oczywiście wszelkie rejestracje, spotkania dla TL; zdjęcia itd. Sam przebieg walk jest bardzo dynamiczny i dzieje się tu chyba dużo więcej niż w poprzednich anomaliach. Każda z faz trwa godzinę i oddzielona jest od kolejnej przez 30-minutową przerwę.

Pierwsza faza to klasyczna walka klastrowa. W ciągu godziny mamy aż cztery, 2-minutowe okna pomiarowe – rozpoczynające się co 15 minut. Poza zwykłymi portalami, oczywiście pojawiać się będą portale typu volatile, punktowane wyżej niż standardowe.

Faza druga to mini-anomalia shardowa. Na 10 minut przed końcem przerwy pojawiają się targety i shardy, z chwilą rozpoczęcia fazy zaczynają się cykliczne skoki, które mają miejsce w trakcie 1-minutowych okien co 5 minut. Jest tu naprawdę niewiele czasu na dyskusje i zastanawianie się – trzeba działać bardzo szybko.

Ostatnia, trzecia faza to walka na pola. Korzystając z portali-kotwic (które mogą znajdować się także poza obszarem anomalii – ale w sensownej odległości), trzeba zbudować jak najwięcej pól (wystarczy, że każde pole skorzysta z jednej kotwicy). Punkty liczone są na podstawie pomiarów wykonanych w dwóch 2-minutowych oknach co 30 minut.

Ten typ anomalii rozpoczyna się około godziny 14:00, razem z przerwami trwa do 18:02 (o 18:00 rozpoczyna się ostatnie 2-minutowe okno pomiarowe).

Mniej-więcej godzinkę po zakończeniu anomalii zaczyna się after party, na którym zwykle można wypić piwko (kiedyś darmowe, obecnie niestety ilość gratisów zjechała praktycznie do zera), zjeść coś, poznać ludzi, z którymi walczyło się dziś po jednej i po drugiej stronie barykady. W trakcie after party, gdy organizatorzy będą już prawie pewni, iż przybyła większość agentów, a punktacja zostanie podliczona, następuje uroczyste ogłoszenie wyników (o ile różnice czasowe w rozgrywaniu anomalii na to pozwalają – także z innych miejsc). Żeby nie było zbyt łatwo, nie wystarczy już wygrać wyższą punktacją skumulowaną. Za zwycięstwo punktowe (wyliczone z shardów, posiadanych portali, linków, pól itp.) frakcje otrzymują „duże punkty” (tu sytuacja zmienia się na bieżąco i aktualne zasady podawane są przed rozpoczęciem serii np. zwycięstwo na Primary Site to 2 punkty, wygrana na Secondary Site to 1 punkt, dodatkowo anomalia finałowa może być warta np. 5 punktów – jak to miało miejsce na Mega-Anomalii kończącej serię #AegisNova w Tokio). Niestety kombinowanie przy punktacjach strasznie zaburzyło równowagę między kontynentami (w naszym odczuciu), w wyniku czego… zaczęliśmy przegrywać! Silna dotąd Europa, nierzadko nadrabiająca straty JEDNYM, druzgocącym przeciwnika zwycięstwem punktowym, nie wystarczy by wygrać serię, biorąc pod uwagę to, jak często przegrywamy w Azji czy też USA… ale to już temat na inny artykuł ;)

Chwilę później, po wspomnianym after party często odbywa się też after-after party, już ograniczone do agentów z własnej frakcji. Obecność na żadnym z afterów nie jest obowiązkowa i ostatnio łączy się niestety z koniecznością zakupienia wejściówki – tak więc równie dobrze można się po prostu rozejść po mieście ;) Jedni wykorzystują ten czas na zrobienie lokalnych misji mozaikowych, inni razem z częścią lub całością swojej drużyny idą coś zjeść, wypić, porozmawiać. Anomalia oficjalnie zakończyła się.

Badge za anomalię pojawiają się od tygodnia do nawet czterech tygodni po anomalii. W przypadku gdy któryś z agentów lub któraś z agentem nie otrzyma odznaki, wskazany jest kontakt z TL, który powinien sprawę zgłosić do wyjaśnienia.

A co po powrocie z anomalii? Zwykle rozpoczyna się odliczanie do kolejnej ;) Bieżące informacje na ich temat znaleźć można na oficjalnej rozpisce, ale nierzadko zdarza się, iż terminy pojawiają się tam z lekkim opóźnieniem – warto więc śledzić społeczności i profile, a także informacje podawane choćby przez członków naszego #WuchtaWiaryTeam :)

Właścicielem nazw i znaków graficznych związanych z Ingress jest Niantic, Inc. Za hosting dziękujemy przecinkowi
Niniejsza witryna nie jest oficjalną stroną gry, a jedynie stanowi fanpage przygotowany przez graczy, dla graczy i zawiera informacje dotyczące lokalnej społeczności należącej do frakcji Ruchu Oporu.